Ruth Stout, született 1884-ben. Élmény hallgatni és tanulni tőle.
„A kertészkedés nem ördöngösség.”
„Fantasztikus mit meg tud termelni az ember.”
„Én semmi olyat nem csinálok, amit nem muszáj, és ezt nem muszáj.”
„Ha meghívnak ebédre, egy falat reggelit se eszek, ha pedig vacsorára, akkor nem ebédelek”
„Azt mondtam már neked, hogy 45 éves koromban jöttem rá, hogy az emberek tényleg úgy viselkednek, ahogy azt mások megmondják?”
„Úgy gondolom, egy dolgot biztosan tudok: tedd amit tenni akarsz, és ne mondd meg másoknak, hogyan viselkedjenek!”
/Ruth Stout 1884-1980/
2012. június 20., szerda
2012. június 15., péntek
Lezajlott a Nyílt Szakkör
Idén még nem sok eső esett, amit viszont a természetnek részben sikerült bepótolnia a félévzáró Nyílt Szakkör alatt. Hideg is volt, esett is, így saját bőrünkön tapasztalhattuk a természet erejét, és mostanában az esőnek mindig örülünk amúgy is. A szakkör ezzel együtt jó hangulatban zajlott, az aszaló is majdnem elkészült :), a szendvicsek is finomak voltak és jókat tudtunk beszélgetni. Beszámolok majd amikor beüzemeljük, 1-2 kisebb munka még hátra van vele.
Képek a rendezvényről itt
Képek a rendezvényről itt
2012. június 11., hétfő
Komposztálás
A kemény dió… Két éve kezdtük el az Aranyvessző elnevezésű közösségi komposztálási projektet. Ezt is úgy kezdtük, hogy nincs rá pénzünk, sem időnk, nem sokat hirdettük, nem sokat szerveztük. Idén viszont már 4 háztól is érkezik hozzánk kerti hulladék, aminek most tavasszal jó részét mulcsozásra használjuk az új és a fiatal gyümölcsfák körül.
Van egy nagy nehézségünk, hogy még a 2 évvel ezelőtti nagy tisztítás során kijött ágakat nem tudtuk annó felszecskázni, és egy hatalmas kupacba raktuk őket. Mostanáig azt várjuk, hogy majd összeesik és elkezd komposztálódni. Ez történt ugyanis egy korábbi, még az előző tulajdonosok által készített másik ághalommal is (kb. 6-7 év alatt), úgyhogy ha van elég hely akkor ez is jó lehet, gazdag benne az élővilág és pl. itt nőtt ki sok új magonc, diófa és hasznos növény, plusz az évek alatt csak a nagyobb ágak maradtak meg (a többi már elbomlott), ezek a nagyobb, száraz ágak viszont tökéletesek sütögetéshez tűzifának. Csakhogy a mi ághegyünk pont rossz helyen van, és a profi komposztban gondolkozók nem is tekintik komposztnak. Meg a helyre is szükség lenne, és alatta azért már biztos egész jó a talaj a többihez képest.
Évek óta próbáltunk egy szecskázóhoz jutni, és végre idén tavasszal sikerült is. Ha az a célunk, hogy ilyen viszonylag kis területen mint a miénk erdőkertet, pontosabban sok fával dolgozó ehető kertet csináljunk, akkor azzal nagyon sok ághulladék keletkezik. Ezek feldolgozását jelenleg másképpen nem tudjuk elképzelni mint az ágkupacos sokéves, vagy a felszecskázott komposztálós módszerrel.
És igen! A szecskázó szuper, sajnos nem tudtuk szponzorációval beszerezni és értékesíteni a reklámozást, de a BOSCH AXT 25 TC szerkezet csodás!
A szecskázott kupac nem a legjobb helyen van, nagyon napos, de alatta a talaj nagyon életért kiált, ezért tettük ide, meg azért mert közel van az ágkupachoz. A kertben még másik 3-4 helyen is vannak ilyen kis komposzt kupacok. A klasszikusok talán nem is hívnák komposztnak, mi annak tekintjük. Ezek azok a helyek amiket a későbbi aktívabb talajélet kiinduló pontjainak tekintünk, ezeket nem akarjuk szétbontani ha megérnek, hanem maximum beforgatni a talajba ott ahol vannak.
A kis kupacok előnye még, hogy a kertben teljesen szétszórva vannak, közel ahhoz a helyhez ahol keletkeztek mivel fontos, hogy ne kelljen sokat cipekedni. Egyelőre nagyon meg vagyunk ezekkel a kis kupacokkal elégedve.
Ha minden jól megy, akkor a következő lépések egyikeként újra megszórólapozzuk a környéket és biztatjuk a rögesieket, hogy ha van elszállíttatni szándékozott kerti nyesedékük azt hozzák át a reginakertbe.
A szecskázós fotón az Iskolakert Projekt keretében a Török Ignác Gimnázium diákjaival dolgoztunk együtt és épp a friss szerzemény munkáját csodáljuk közösen.
Az ágkupacról kép (2010) |
Elkezdtük a komposztálást és az ágkupac részben összeesett |
A kész szecska és új komposzt halom |
Az egyik kis komposzt halom egy árnyas helyen |
A szecskázós fotón az Iskolakert Projekt keretében a Török Ignác Gimnázium diákjaival dolgoztunk együtt és épp a friss szerzemény munkáját csodáljuk közösen.
2012. június 10., vasárnap
Meghívó: Iskolakerti Nyílt Szakkör - 2012. június 12. – REGINA Kert

14.10 – Tóth Tibor, Gödöllő (öko)város alpolgármesterének köszöntője
14.20 – Szabadkai Andrea: MNVH – Közösségi Tankert Hálózat ismertetése
14. 35 – Kertbarát szakkör egy gimnázium életében - Fábián Bertalan, Török Ignác Gimnázium igazgatója, Takácsné Balogh Boróka szakköri kísérő tanár
14.50 – A Kertbarát szakkör kísérleti félévének bemutatása, Mátyás Izolda szakkörvezető, SZIE - Környezet és Tájgazdálkodási Intézet, Milánkovics Kinga, REGINA Alapítvány

15.30 – Barkács Műhely: Napelemes gyógynövényszárító és gyümölcsaszaló készítése – Somogyvári Imre, Interregionális Megújuló Energia Klaszter Egyesület, Pécs
16.30 – Leves kóstoló és zárszó
Szervezők: SZIE-KTI, REGINA Alapítvány
Támogató:
Közösségi komposztálás Gödöllőn, a Rögesben

Ha kicsi a kert, vagy nincs kedved otthon komposztálni, akkor hozd el a REGINA Nőházba, itt komposztájuk együtt!
Kevesebb lesz a szemét, több a hasznos anyag, kisebb a CO2 kibocsátás és az ökológiai lábnyom. Zöld hulladék átvétel minden szerdán 10 és 17 óra között, de a kerti hulladékot bezacskózva bármikor elhelyezheted a nagy kapu előtti füves sávon.
Az elkészült komposztot a REGINA Ház biokertjében használjuk fel talajjavításra. Az Aranyvessző elnevezésű (még 2010-ben indult) projekt a REGINA Alapítvány és a GreenDependent Egyesület (http://www.greendependent.org/) együttműködésében valósul meg.
Mit csinálunk? A Rögesben keletkező és a kertekben fel nem használt zöld hulladékot helyben komposztáljuk, a REGINA NőHáz biokertjében.
Miért? Semmilyen környezeti oka nincs annak, hogy a zöld hulladékot messzire kellene szállítani. A talajnak és a helyi élővilágnak is jó, ha a keletkezett szerves anyag helyben hasznosul, nincs szállítási energia használat, nincs plusz széndioxid kibocsátás.
Komposztálhatunk otthon, vagy szűkebb közösségünkben is.
Hogyan? Szerves hulladékát leadhatja a REGINA NőHázban, amit helyben komposztálunk.
REGINA NőHáz 2100 Gödöllő, Röges u. 66.
2012. június 4., hétfő
Idén nyáron is tábor
Képek a tavalyi táborból.
2012. június 2., szombat
Talaj
A kert talaja alapvetően homokos, korábban döntően kapált szőlő volt rajta. (Talán
éppen emiatt), ezen a területen szinte sivatagian száraz és terméketlen a
talaj. Mellette az egyik oldalon legalább 10 éve legelt és kaszált gyep van, itt
a talaj egészen jó. A másik oldalon a sivatagos rész mellett sok fa van,
(cseresznye, fosószilva, mogyoró, alma, körte) itt a talaj sokkal jobb, komposztosabb.
Érdekes figyelni, hogy mennyire más a három különböző részen.
Egyszer régen azt
mondta Matthew, hogy a biokert a komposztálással kezdődik. Ezt akkor ott
Babaton nem értettem, mert nem láttam egységben a rendszert, és ott a talaj
nagyon jónak, termékenynek tűnt, pont olyannak amibe csak vetni kell. A
reginakert nem ilyen, itt nagyon jól érzékelhető, hogy először a talajt kell
elkezdenünk javítani ezeken a sivatagos-homokos helyeken. A talajjavításban most
azt a módszert követjük, hogy kisebb komposzt kupacokat rakunk le erre alkalmas
szögletekben. Ettől azt reméljük, hogy az alatta beinduló aktívabb talajélet
lehet a kiinduló pontja a talaj újraélesztésének. Az mindenképpen szerencsés,
hogy vannak fák és bokrok, több is, amik alatt a talaj jó, aktív talajélettel.
Tavaly ősszel ültettünk is még pár fát (szilva, hárs, mogyoró) kifejezetten
azzal a céllal, hogy alattuk hagyjuk majd a lehulló leveleket.
Bármilyen jót
ötletnek örülünk, aminek kicsi a munka és pénzigénye!
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)